• Tüm Kategoriler
 • MIL-STD-810 Balistik Şok Testi / Ballistic Shock

  Ürünün fiyat bilgisini görebilmek için üye girişi yapınız. Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
  Amaç
  Bu yöntem, genellikle iki veya daha fazla cisim arasındaki momentum değişimini veya bir sıvı veya gaz ile bir katı arasındaki momentum değişimini içeren bir dizi balistik şok testini içerir.:
  1. malzemenin, malzemenin monte edildiği yapısal bir konfigürasyon üzerinde yüksek momentum değişiminin neden olduğu seyrek şok etkilerine yapısal ve işlevsel olarak dayanabileceğine dair bir güven derecesi sağlayın.
  2. malzemenin yapısal ve fonksiyonel bütünlüğünü korumak için şok azaltma prosedürlerinin kullanılabilmesi için malzemenin balistik şoka göre kırılganlık seviyesini deneysel olarak tahmin edin.
  Uygulama
  Balistik şok tanımı
  Balistik şok, genellikle mermilerin veya mühimmatın zırhlı savaş araçları üzerindeki etkisinden kaynaklanan üst düzey bir şoktur. Zırhlı savaş araçları, savaş misyon yeteneklerini korurken, büyük kalibreli delinmeyen mermi darbeleri, mayın patlamaları ve havai topçu saldırılarından kaynaklanan şoklardan kurtulmalıdır. Paragraf 6.1, referans a, çeşitli şok ortamları (balistik şok, ulaşım şoku, demiryolu darbe şoku, vb.) arasındaki ilişkiyi tartışır.) zırhlı savaş araçları için. Gerçek şok seviyeleri, aracın türüne, kullanılan özel mühimmata, çarpma konumuna veya yakınlığına ve araçta şokun ölçüldüğü yere göre değişir. Burada, belirli araçlar için gerçek şok ortamını tanımlamak için bir niyet yoktur. Ayrıca, balistik şok teknolojisinin, gerçek şok fenomenini tanımlama ve ölçme kabiliyetinde hala oldukça sınırlı olduğuna dikkat edilmelidir. Ölçüm tekniklerinin geliştirilmesinde önemli ilerlemeler kaydedilmesine rağmen, şu anda kullanılan enstrümantasyon (özellikle şok algılama göstergeleri) hala hantal ve kullanımı hantaldır. Şok seviyelerini, şok yayılımını ve azaltmayı belirlemek için analitik (hesaplamalı) yöntemlerin geliştirilmesi, ölçüm teknolojisinin gerisinde kalmaktadır. Geliştirme tarihi için kullanım altında ve analitik yöntem sonuçları test için gerek yok, yani bir dereceye kadar güvenilebilir seviyesine evrimleşmiş değil. Yani, balistik şoka yanıtın tahmini, genel olarak, en basit konfigürasyonlar dışında mümkün değildir. Zırhlı bir araç delinmeyen büyük kalibreli bir mühimmat darbesine veya patlamaya maruz kaldığında, yapı yerel olarak çok yüksek yoğunluklu ve nispeten kısa süreli bir kuvvet yüklemesi yaşar. Kuvvet yükü lokalize olmasına rağmen, tüm araç yüzey boyunca ve yapı boyunca hareket eden stres dalgalarına maruz kalır. Bazı durumlarda, balistik şok simülasyonlarında piroteknik şoklar kullanılmıştır. Bu tür testlerde birkaç uyarı vardır. Balistik şokun özellikleri aşağıdaki paragrafta özetlenmiştir.
  Balistik şok-momentum değişimi
  Balistik şok genellikle iki cisim arasında veya bir sıvı ile bir katı arasında momentum değişimi gösterir. Bu genellikle destek malzemesinde hız değişimine neden olur. Balistik şok, karakterizasyonunun 100 Hz'nin altında bir kısmına sahiptir ve balistik şok kaynağından makul bir şekilde uzak olan belirli bir noktada balistik şok tepkisinin büyüklüğü, momentum değişiminin büyüklüğünün bir fonksiyonudur. Balistik şok, malzeme dalga yayılma özelliklerini (belki de büyük ölçüde doğrusal olmayan) içerecektir, ancak genel olarak, malzeme deforme olur ve malzemeye doğal olarak sönümlemekten başka yapısal sönümleme eşlik eder. Balistik şok için, yapısal bağlantılar mutlaka büyük bir zayıflama göstermez, çünkü düşük frekanslı yapısal tepki genellikle eklemler üzerinden kolayca iletilir. Balistik şok verilerinin işlenmesinde anomalileri tespit edebilmek önemlidir. Ölçüm teknolojisi ile ilgili olarak, ivmeölçerler, gerinim ölçerler ve şok algılama ölçerleri kullanılabilir (bkz.paragraf 6.1, referans a). Laboratuvar koşullarında, lazer velosimetreleri yararlıdır. Balistik şok direnci, genel olarak, malzemeye “tasarlanmış” değildir. Balistik bir şokun ortaya çıkması ve genel doğası ancak iyi tanımlanmış senaryolara dayanarak geçmiş deneyimlerden ampirik olarak belirlenebilir. Materyalin sahadaki balistik şok tepkisi, genel olarak, materyal arasında çok öngörülemez ve tekrarlanamaz
  Diğer Özellikler
  Stok Kodu789
  MarkaKeşif ArGe
  Stok DurumuVar

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.